Zpráva o přednášce Současné polské knihovnictví

V úterý 25. dubna se odborná veřejnost a vybraní studenti oboru Knihovnictví zúčastnili přednášky tří polských docentů v těšínské Čítárně a kavárně Avion.

Program zahájila v 11:00 paní dr. hab. Anna Seweryn, která nám inspirativním způsobem přiblížila různá pojetí designu knihy. Následně se slova ujala paní dr. hab. Jolanta Gwioździk se zajímavou přednáškou na téma knihovní vědy v Polsku. Poslední prezentaci si připravil pan dr. hab. Karol Makles, jenž nás zasvětil do neméně poutavé problematiky bibliofilie aneb lásky ke knihám.

V 13:00 se někteří hosté vypravili domů a my ostatní jsme se vydali na přibližně hodinovou komentovanou prohlídku polským Cieszynem. Dozvěděli jsme se přitom celou řadu zajímavostí, např. o existenci významného Muzea Drukarstwa (tiskařství), které se nachází pouze pár kroků od řeky Olše. V 14:00 jsme zašli na oběd do nedaleké restaurace Obiady Jak u Mamy a po krátkém odpočinku v sousedním parku jsme zamířili na vlakové nádraží.

Děkujeme docentům Slezské univerzity v Katovicích, koordinátorce projektu paní Mgr. Barboře Koneszové i všem ostatním a v budoucnu se budeme těšit na další projekt v rámci česko-polské knihovnické spolupráce.