Zpráva o exkurzi do Prahy

Ve středu 3. května se přibližně 10 studentů a přátel oboru knihovnictví pod vedením doc. PhDr. Richarda Papíka, Ph.D., vypravilo v 6:00 přímým vlakem z Opavy do Prahy na dvoudenní exkurzi po pražských paměťových institucích. Řada osobností, které nás v hlavním městě provázely, patří mezi absolventy FPF SU.

V 11:45 jsme se sešli před vchodem do Národní lékařské knihovny, kde nám PhDr. Helena Bouzková, ředitelka Národní lékařské knihovny, nastínila zajímavé aspekty instituce, která se nachází na pomezí knihovnictví a lékařství. Poté jsme se v 14:30 přesunuli na blízký Albertov, konkrétně do budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zde nás nejprve čekala komentovaná prohlídka Knihovny geologie (včetně významné pracovny profesora Kettnera), o kterou se postaraly pracovnice Mgr. Eva Tesaříková-Březinová a Bc. Barbora Molíková. Posléze jsme podnikli krátký přesun do Knihovny geografie, kde nás do tajů historických map zasvětila PhDr. et Mgr. Eva Novotná, vedoucí knihovny. V 17:00 středeční program skončil.

Ve čtvrtek jsme naši výpravu zahájili v 8:45 návštěvou Úřadu průmyslového vlastnictví, v jehož prostředí nám Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., vedoucí oddělení rešerší, objasnila základní problematiku patentů, užitných vzorů a ochranných známek. Následně jsme se v 11:00 vydali do nedaleké budovy Národní technické knihovny, abychom zde absolvovali poslední část exkurze.

V budově NTK jsme se nejprve vypravili do části patřící Ústřední knihovně ČVUT, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o elektronických informačních zdrojích, a to z úst Mgr. Lenky Němečkové, zástupkyně ředitelky. O obědové pauze jsme se potkali s PhDr. Evou Bratkovou, Ph.D., jednou z nejznámějších person českého knihovnictví.

Po přestávce jsme se vydali na prohlídku veřejných i neveřejných prostor NTK (například trezoru), které nám představili Dr. Sasha Skenderija, Ing. Jiří Jirát, Ph.D., Mgr. Alena Chodounská, Mgr. Jakub Szarzec a další lidé z řad zaměstnanců NTK. V 15:30 jsme se odebrali na cestu domů.

Děkujeme všem účastníkům, především docentu Papíkovi, a budeme se těšit, až se podobná událost zopakuje.

Fotografie z akce je možné zhlédnout v naší facebookové galerii.