Komunita knihovníků oslavila 10. výročí Terénních projektů

Ve druhém červnovém víkendu proběhlo na srubu KČT na Ostravici v Beskydech setkání organizátorů, absolventů a současných studentů výjezdového předmětu Terénní projekt a Projektový inkubátor. Neformální setkání si kladlo za cíl společně oslavit a připomenout si výročí deseti let od realizace historicky prvního výjezdu studentů knihovnictví, který se uskutečnil 11. – 13. května 2007. Po deseti letech tak poprvé vznikla příležitost „multigeneračního“ setkání vyučujících, organizátorů, absolventů a současných studentů knihovnické komunity.

V průběhu deseti let vzniklo v rámci výuky zmíněných seminářů hned několik významných projektů, které zásadním způsobem ovlivnily (a dá se říci, že stále výrazně ovlivňují) studijní program Informační studia a knihovnictví na Slezské univerzitě. Předmět v poslední dekádě absolvovalo několik desítek studentů, kteří v současné době pracují v různých typech knihoven v celé republice. U příležitosti jubilea byl vytvořen vzpomínkový web http://10let.fpf.slu.cz plný dnes již archivních fotografií.

V počátcích byly projekty koncipovány jako neformální setkávání vyučujících a studentů. Smyslem výjezdů bylo budování fungující komunity knihovníků, která svými aktivitami doplňovala a rozšiřovala formální vzdělávání nejprve v bakalářském a posléze i magisterském studijním oboru Knihovnictví a Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu. Od zimního semestru 2008/2009 se Terénní projekty staly akreditovaným výběrovým předmětem bakalářského studia. Cílem předmětu byla výuka projektového řízení s využitím prostředků zážitkové pedagogiky.

O pár let později se v knihovnickém kurikulu objevil nový předmět s názvem Projektový inkubátor, který byl koncipován jako navazující předmět na Terénní projekt s cílem vyzkoušet si a aplikovat vytvořené projekty do praxe. V posledních několika letech tak vznikla celá řada fungujících projektů, které se mnohé transformovaly do výběrových předmětů (např. Hyde Park informačních profesionálů, Kurz práce s informacemi) nebo se staly významnými pilíři a oporami vzdělávání knihovníků na Slezské univerzitě (informační a komunikační web, studentský portál beta, projekt knihovnik.fpf.slu.cz apod.). Mnohé z aktivit však stálé cílí na budování neformálních vztahů mezi vyučujícími a studenty nebo slouží k rychlé a hladké adaptaci nových studentů na vysokoškolské prostředí (slavnostní pasování prváků, hra ve městě, vánoční karneval a celá řada zážitkových výletů).

Tradice výjezdových seminářů přetrvává i po deseti letech a pevně věříme, že máme před sebou celou řadu dalších úspěšných projektů a fungujících partnerství, a to nejen mezi vyučujícím a studenty, ale také s knihovnami a jinými institucemi, které mají chuť se aktivně podílet na našich akcích. Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit, přijďte se podívat na některou z našich akcí. Bližší informace naleznete zde na našem webu knihovnik.fpf.slu.cz nebo na stejnojmenném profilu na Facebooku. Vyústěním našich aktivit v tomto semestru bude vzdělávací akce pro knihovníky z Moravskoslezského kraje s názvem Letní knihovnická škola 2017 (viz http://lks.fpf.slu.cz), která se bude konat poslední dva červnové dny v prostorách Slezské univerzity.