Hyde Park informačních profesionálů v letním semestru 2024

Hyde Park informačních profesionálů se v letním semestru 2024 bude konat formou tří online setkání. Termín dalšího setkání je stanoven na 17. dubna 2024, s ohledem na konání valné hromady SKIP výjimečně od 17 h (online), na téma Knihovní systém v proměnách času.

Úvodní setkání proběhlo 27. března 2024 na téma Informační hygiena a první zkušenosti s výukou nového předmětu na Slezské univerzitě v Opavě. Třetí a závěrečné setkání se bude konat 15. května 2024 tradičně od 16:30 online.

Hyde Park informačních profesionálů 17/4/2023 od 17 h: Knihovní systém v proměnách času

Hostem druhého Hyde Parku informačních profesionálů bude Ing. Petr Štefan, ředitel firmy KP-sys. Pohovoří nejen obecně o informačních systémech pro knihovny, ale také tom, jak se jeho společnost dostala je knihovnictví, jak postupně vyvíjela své systémy a co vše se musela naučit. Navíc se dozvíte, jak bylo třeba reagovat během pandemie, co nového to přineslo a jaké novinky se chystají právě nyní. Dozvíte se mimo jiné o projektu Everbis, který umožňuje správu domácích, menších soukromých nebo třeba školních knihoven.

termín: středa 17/4/2024 v 17 h online v MS Teams (ID: 386 626 805 237/passcode: zXy9rT)

Upozornění: s ohledem na jednání valné hromany pražského SKIP budeme výjimečně začínat až v 17 h

Hyde park informačních profesionálů 27/3/2024od 16:30 h: MOC INFORMACÍ aneb základy informační hygieny

Z výzkumů ohledně informačního chování studentek a studentů knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě během pandemie vyplynulo mimo jiné to, že vzrostl zájem o témata spojená s digitálním detoxem, informačním detoxem, digitálním well-being, informačním minimalismem či jednoduše uměním se odpojit od online světa. To jsou všechno zvláště v poslední době popularizované oblasti, které v rámci informační vědy spadají (už od osmdesátých let minulého století) pod pojem informační hygiena, kde jsou navíc propojeny s informačními návyky a informačním vzděláváním, a kterým se dostává nové pozornosti a aktualizovanému přístupu také v knihovnách a knihovnictví. Informační hygiena je od letošního roku také v nabídce předmětů oboru knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě.

host: Michaela Dombrovská, moderuje: Richard Papík

termín: středa 27/3/2024 v 16:30 online v Teams (meeting ID: 380 016 159 590 / passcode: m3kFyM)