Drazí a milí čtenáři,
již jsme vás na našem webu informovali o konání v pořadí již třetího Pasování prváků. Nyní bychom vám chtěli tímto způsobem ještě poreferovat o dalším projektu, který byl pro nás i naši cílovou skupinu, tj. čerstvě pasované studenty prvních ročníků bakalářských či magisterských studijních programů oboru Knihovnictví, historicky prvním počinem svého druhu.
Myšlenka pořádat pro studenty Knihovnictví Adaptační kurz se však zrodila již před šesti lety. Bohužel tehdy všechno ztroskotalo na nedostatku zkušeností realizátorů s podobnými projekty. Během té doby se změnilo mnohé. Máme za sebou již organizaci mnoha výjezdů do terénu v rámci předmětu Projektový inkubátor (dříve Terénní projekt), naši studenti z vyšších ročníků troufám si říci velice zdárně a úspěšně vedou své vlastní projekty v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu a v neposlední řadě známe i mnoho příkladů z dlouholeté úspěšné praxe našich kolegů z Brna (KISK).
Takto vznikl Adaptační kurz, který se konal od čtvrtka 28. 9. do neděle 1. 10. 2017 ve srubu KČT na Ostravici.
Hlavním cílem kurzu bylo pomoci našim novým studentům se začleněním do akademického prostředí a předat jim informace o našich projektech, které nabízejí příležitost realizovat své nadání v aktivitách na podporu Oddělení knihovnictví. Z činnosti členů naší komunity mnohdy vyplyne i téma závěrečné práce, potažmo je získané dovednosti a kontakty nasměrují i na profesní dráhu.
K samotné akci
Pasování prváků se konalo 27. 9. a hned druhý den na státní svátek jsme se vydali směr Ostravice, abychom připravili a doladili vše potřebné. Samotný výjezd sice trval čtyři dny, avšak samotný Adaptační kurz de facto necelé dva dny. Ve čtvrtek večer proběhla neméně důležitá porada o programu a náplni jednotlivých workshopů, které jsme pro studenty připravili.
Všechno začalo v pátek velkým nákupem a příjezdem „pěti statečných“, kterým tímto ještě jednou vyjadřujeme úctu, že s námi do toho šli a moc jim děkujeme za účast.
Po vyzvednutí studentů na vlakovém nádraží a ubytování následoval společný oběd a po něm i první workshop, ve kterém jsme si vzájemně předávali informace o tom, kdo jsme a co děláme. Studenti se dozvěděli všechno možné o samotné škole, o vyučovaných předmětech, požadavcích pedagoga na studium, na koho se mám obrátit, když mám nějaký problém, jak komunikovat s pedagogy, kam si zajít pro stravenky, na dobrý oběd či za zábavou, apod. Ve druhé části workshopu byly představeny projekty, které právě v rámci komunity řešíme. Dr. Matula posléze pohovořil o tom, co je to projekt, jak se tvoří a řídí a jaké metodiky při tom používáme. Po večeři si studenti sami zkoušeli vytvářet design projektu a po práci byl čas i na nějakou tu volnou zábavu u karetních a deskových her.
V sobotu po snídani byl naplánován workshop s naším čestným hostem PhDr. Michalem Lorenzem, Ph.D. z Masarykovy univerzity, kde byla řeč o definování skupin, pro které děláme naše akce. Po práci byla na programu tradiční volnočasová zábava, která bývá v lokalitě Ostravice pro někoho často jediným důvodem, proč na výjezd vůbec jet. Část skupiny se odebrala na bazén a ta druhá za krásami místní přírody objevovat Medvědí skálu. Po vydatném obědě pak následovala tradiční evaluace a naši milí studenti prvních ročníků se „zcela adaptovaní“ beze zbytku odebrali zpět do svých domovů. Volba, kam své další kroky v rámci studia povedou, závisí již jen na nich samotných.
V průběhu dne dorazil na místo další čestný host Ing. Petr Šarman, čerstvý to kandidát do poslanecké sněmovny, který se k nám připojil, abychom mohli společně oslavit krásné šedesáté narozeniny našich nejmilejších leaderů. Nebudeme vás déle napínat a prozradíme, že došlo i na krájení dortu.
V neděli jsme úklidem celou chatu i přilehlé okolí uvedli do původního stavu a tímto byl Adaptační kurz slavnostně zakončen. Buďme tedy v očekávání, zdali tento kurz nalezne v kalendáři Oddělení knihovnictví své pevné místo a stane se ještě větší akcí, než tomu bylo v letošním roce. Nejtěžší první krok máme za sebou.
Fotografie z akce: