Elektronické služby knihoven V.

Datum: 14. – 15. 5. 2019

Místo: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Mise: Konference Elektronické služby knihoven V.

Počasí: zima, déšť – to ale knihovníky toužící po dávce zajímavých informací nemůže zastavit

Nálada: Zvědavost a zároveň radost z možnosti potkat se se známými i neznámými kolegy z branže

Konference Elektronické služby se už po páté konala v baťovském městě Zlín a hlavním pořadatelem této akce byla Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

Dvoudenní maraton přinesl účastníkům konference příspěvky knihovníků z různých typů knihoven. Chválíme navíc doplnění o příspěvky společností ze soukromého sektoru, čímž se posluchačům vyjevila rozdílná optika pro danou problematiku. Díky této konferenci se však knihovníci mohli inspirovat prací a nápady ostatních.

Začátek konference zpestřil workshop s názvem: Příprava projektu změny knihovního softwaru. Čtyři skupiny tak měly za úkol debatovat a dát dohromady plán jednotlivých kroků k úspěšnému přechodu na nový knihovní systém.  Pro ty, které spíše zajímá architektura knihoven byla připravena exkurze po Krajské knihovně, která se ve svém impozantnímu exteriéru a interiéru (knihovna je umístěna do 15. budovy továrního areálu Baťa/Svit) může pyšnit nejen statusem krajské knihovny, ale také plní funkci knihovny městské.

Po úvodním proslovu PhDr. Zdeňky Friedlové k zahájení samotné konference začala klasicky přehlídka příspěvků jednotlivých mluvčích.

Úvodního příspěvku se ujal PhDr. Martin Krčál, který mimo jiné stojí za projektem Knihovny.cz. Tématem prezentace se staly centrální služby knihoven a jejich nepostradatelnost pro knihovny dnes i v budoucnosti. Další příspěvek nám představily Ing. Libuše Nivnická, Mgr. Gabriela Obstová z Knihovny Jiřího Mahena v Brně a provedly nás v něm celým procesem řešení projektu s názvem: „Moderní a efektivně řízená přátelská knihovna“, který byl financován z dotací EU. Dalšími mluvčími byli např.: MgA. Michal Indrák, Ph.D. (Moravská zemská knihovna v Brně), Ing. Dana Calábková (Vědecká knihovna v Olomouci).

Po skončení prvního dne konference proběhla prohlídka Zlínské architektury pod taktovkou Mgr. Víta Jakubíčka a večer završilo posezení v restauraci zrekonstruovaného Obchodního domu Zlín (též dodnes známý pod svým jménem z dob Gottwaldova jako Prior), který se stal Stavbou roku Zlínského kraje 2018.

Druhý den konference pokračoval ve stejném tempu dalšími zajímavými informacemi. I když nás mrzí, že se některým příslíbeným mluvčím nepodařilo na konferenci dorazit (moc jsme se těšili třeba na příspěvek Mgr. Milan Regce z  Univerzity Komenského v Bratislavě). Ale co se dá dělat, i tohle se na konferencích prostě stává. Náplastí na tuto mrzutost se stal Vojtěch Hamerský, který nás seznámil s fenoménem youtuberingu a možnostech jeho využití v knihovnách. Pěknou drobnou pozorností nás na závěr svého příspěvku potěšil Mgr. Pavel Frčka, který představil 3D tisk jako jednu z možných aktivit pro zvýšení přitažlivosti knihovnických služeb.

Dalšími tématy, kterými se konference zabývala byly například Efektivní propagace e-zdrojů ( Bc. David Humpolík a Mgr. Aneta Pilátová z Ústřední knihovny Fakulty sociálních studií, Masarykovy univerzity) nebo nabídka služeb pro sluchově znevýhodněné v Knihovně města Hradce Králové (Mgr. Barbora Čižinská).

A co dál? Pak už jen rozloučení s kolegy, zamávání Zlínu a hurá zpátky 🙂

PS: Pokud Vás zajímají jednotlivé prezentace, zde najdete podrobný program konference a jednotlivé prezentace.