100 let knihovního zákona

Dnes slavíme ve všech knihovnách po celé České republice to nejvýznamnější výročí letošního roku – 100 let prvního knihovního zákona, který způsobil naprostou revoluci v knihovnickém oboru u nás. Díky tomuto zákonu se můžeme do dnešních dnů pyšnit jednou z nejhustších sítí knihoven po celé republice.

Smyslem zákona bylo především: doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“. A to platí i do dnešních dnů. Knihovna není jen budovou, ve které jsou uloženy hromady knih, ale byla, je a díky budoucím knihovníkům také bude místem, kde může každý uživatel vyhledat informace a neformálně se vzdělávat formou kurzů či kuluturních a vzdělávacích akcí. Je přátelským místem k setkávání a příjemným a stabilním zázemím, kde čtenář vždy najde ochotnou a vstřícnou pomocnou ruku.

Připojujeme se tedy ke gratulaci a přejeme ještě minimálně jednou tolik let a mnoho šikovných a nadšených knihovníků, kteří pro tento obor nepřináší jen své znalosti ze studií a praxe, ale také vkládají svá srdce do velkých a malých knihoven a svou prací těší své čtenáře, uživatele a návštěvníky knihoven.

PS: Poud by Vás zajímalo, jak o tomto významném zákonu psali tehdejší noviny, mrkněte zde