Kategorie: Aktuality (stránka 1 z 20)

Pozvánka do muzea papíru v Miskolci

Pokud budete mít někdy cestu do maďarského města Miskolc (česky Miškovec), určitě se zastavte v úchvatném muzeu papíru, které sídlí v prostorách funkční papírny DIPA (oficiální zkratka pro „Diósgyőri Papírgyár“, v překladu „papírna Diósgyőr“). Papír se v Miskolci vyrábí již od roku 1782 a muzeum bylo založeno přesně o 200 let později.

Expozice se skládá ze dvou pater, kde se návštěvník seznamuje s nejrůznějšími prostředky určenými k výrobě papíru. V horním podlaží se nachází také televize, na níž je možné zhlédnout v anglické nebo maďarské verzi několikaminutové propagační video. Po skončení prohlídky si lze s sebou odnést několik informačních letáků a autor článku navíc obdržel ukázku místního papíru. Závod DIPA je exkluzivním dodavatelem papíru pro bankovky maďarského forintu.

Papírna se nachází zhruba 1,5 km severozápadně od konečné tramvajové zastávky Felső-Majláth linky 1V, případně se lze dostat těsně před areál díky autobusovým linkám 1, 5, 15 nebo ZOO (zastávka Papírgyár). Otevřeno je každý pracovní den od 10 do 14 hodin. Vstupné činí 350 forintů za osobu (přibližně 30 Kč), někdy bývá dokonce prominuto. Pro zájemce, kteří by rádi viděli podnik DIPA z výšky, je vhodné zakoupení zpáteční jízdenky na lesní vláček LAEV. Z muzea je to jen kousek do ZOO či na hrad Diósgyőr s nádherným výhledem na Miskolc a okolí.

Výzkum autorskoprávní gramotnosti

Milí studenti,

rádi bychom vás tímto pozvali, abyste se podíleli na mezinárodním výzkumu autorskoprávní gramotnosti, jehož hlavní účel je  nashromáždit data o znalostech, názorech a zkušenostech studentů ISK v oblasti autorskoprávních politik a souvisejících témat. Prosíme, odpovězte na všechny otázky. Dotazník je anonymní. Jeho kompletní vyplnění vám bude trvat přibližně 10 minut. Pokud máte jakékoli dotazy při průchodu dotazníkem, prosíme, kontaktujte PhDr. Pavlu Kovářovou, Ph.D. na adrese kovarova@phil.muni.cz.

Dotazník je dostupný zde.

Knihovnická literatura v Moravskoslezské vědecké knihovně

Centrum vzdělávání a regionálních služeb Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě disponuje příruční knihovnou knihovnické literatury, kterou průběžné doplňuje o tuzemské i zahraniční tituly. Katalogizační záznamy většiny z nich obsahují také náhled na obálku a obsah publikace.

Vedle monografií zde najdete také některá knihovnická periodika, jako je časopis Čtenář, Duha, Bulletin SKIP, sborníky konference Knihovny současnosti. V neposlední řadě také bakalářské a diplomové práce z oblasti knihovnictví, výroční zprávy Moravskoslezské vědecké knihovny nebo rozbory činností knihoven v Moravskoslezském kraji za příslušný kalendářní rok.

Tato knihovna je určena také pro potřeby studentů oboru knihovnictví, najdete nás na adrese Prokešovo náměstí 2, Ostrava, vchod mezi pekárnou a kavárnou Ostravanka.

Older posts

© 2017 knihovník

Theme by Anders NorenNahoru ↑