Evropské knihovny – část III. (Slovensko)

Cyklus Evropské knihovny pravidelně informuje o vybraných knihovnách kontinentální Evropy. V září byla představena knihovna ve Švédsku. Dnes bude řeč o místě, kde jazyková bariéra rozhodně nehrozí.

Martin je osmé největší město na Slovensku. Slováci jej považují za hlavní kulturní centrum své země. 30. října 1918 zde byla podepsána Martinská deklarace, která formálně vyhlásila autonomii slovenského národa vůči Uhersku. Z Ostravy do Martina jezdí několikrát denně přímý mezinárodní vlak. Vzdálenost z Opavy činí vzdušnou čarou zhruba 120 kilometrů.

Slovenská národní knihovna, slovensky Slovenská národná knižnica, je považována za nejdůležitější knihovnu v zemi. Zřízena byla formálně v roce 2000, nicméně její počátky sahají až do roku 1863, kdy došlo k založení Matice slovenské. Jejích služeb využívá přibližně osm tisíc uživatelů. Poplatek za registraci činí 4 € (cca 100 Kč) pro dospělého a polovinu pro studenta. Prodloužení stojí dospělého 1 € ročně, student neplatí nic. V jejím fondu se nachází přibližně pět milionů knihovních jednotek. Automatizovaný knihovní systém se nazývá Virtua.

Kromě knihovny se ve městě nalézá řada zajímavých muzeí, např. Muzeum Andreja Kmeťa, Literární muzeum SNK nebo Muzeum Martina Benku. Kvalitní slovenskou i českou gastronomii lze ochutnat v restauraci Česká hospoda.

Za dva měsíce bude představena knihovna v Rakousku. Web Knihovník děkuje Kanceláři liberálně demokratického rozvoje za kofinancování projektu Evropské knihovny.