Zpráva o konferenci Kniha ve 21. století

Ve středu 7. února 2018 se v prostorách Slezské univerzity v Opavě uskutečnil historicky 12. ročník knihovnické konference K21 – Kniha ve 21. století. Na organizaci akce se kromě zmiňované vysoké školy podílel též Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP10 a Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě. Námětem letošního ročníku se staly akademické pohledy na téma budoucnost knihoven.

Konference se již tradičně zúčastnili hosté nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Setkání moderovaly dvě významné osobnosti českého a slovenského knihovnictví, konkrétně Mgr. Miroslava Sabelová (ředitelka Knihovny města Ostravy) a Mgr. Emília Antolíková (ředitelka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou). Událost si nenechalo ujít bezmála 100 účastníků včetně studentů knihovnictví.

Program byl rozdělen do tří tematických bloků:

V 1. bloku se o své příspěvky podělili zástupci českého knihovnictví, konkrétně dr. Vít Richter, doc. Jaromír Kubíček, prof. Milan Konvit a doc. Richard Papík. Všichni tito přednášející, s výjimkou dr. Richtera, vyučují knihovnictví na hostitelské Slezské univerzitě v Opavě.

2. blok se věnoval zajímavým knihovnickým trendům v sousedních státech. Pozvání přijal prof. Dušan Katuščák z Univerzity Komenského v Bratislavě a prof. Ryszard Nowicki z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ve městě Bydgoszcz.

Náplní 3. bloku byla panelová diskuse řečníků s publikem, po níž následovalo závěrečné shrnutí uplynuvší konference Mgr. Zuzanou Bornovou.

Video přehrajete kliknutím zde.