Unikátní knihovna ležící na pomezí USA a Kanady

Dvě země, dva jazyky, jedna knihovna. Řeč není o Čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně, nýbrž o Haskell Free Library and Opera House. Tato veřejná knihovna se nachází na hranici mezi americkou obcí Derby Line ve státě Vermont a kanadským městem Standstead ve státě Québec. Pro pohyb v budově občané nepotřebují vízum do sousední země. Vnitřek budovy protíná symbolická hraniční čára.

Místo má řadu kuriózních označení, např. „jediná americká knihovna bez knih“. Důvodem je skutečnost, že se všech 20 tisíc knih nachází společně s čítárnou v kanadské části budovy, zatímco v té americké lze nalézt vchod a nástěnku. Mezi další zajímavé přezdívky patří „jediný americký operní dům bez jeviště“. Kromě knihovny je totiž v budově umístěna také opera, nicméně celé jeviště a část hlediště formálně náleží Kanadě.

Knihovna a opera jsou situovány v krásné neoklasicistní budově, která je od 80. let 20. století národní kulturní památkou USA i Kanady. Opera otevřela roku 1904, knihovna o rok později. Jedná se o dar rodiny Haskellů, kteří tímto krokem chtěli podpořit přátelské vztahy mezi obyvateli sousedních států. Občas se objevují snahy o její zrušení, protože složitého právního postavení příležitostně zneužívají někteří kriminálníci. Například v roce 2011 se zde jeden Kanaďan marně pokusil propašovat zbraně do Spojených států.