Brusel není pouze centrum Evropské unie, nýbrž též hlavní město Belgického království s množstvím zajímavých turistických cílů. Necelý kilometr od ústředního náměstí Grand-Place (Grote Markt) se nachází muzeum komiksů zvané Belgian Comic Strip Center (zkráceně BCSC). Instituce byla založena roku 1989 na popud tehdejšího krále Baudouina, mezi jehož záliby patřila četba komiksů. Hodnotu komiksů pro Belgičany lze přirovnat k významu divadel pro Čechy. Pro více než 5 % obyvatel Belgie představují obrázkové seriály nejen koníček, ale též zdroj příjmů.

Výstava drží prvenství jakožto místo s největší hustotou komiksů na světě. V budově, kterou navrhl významný belgický architekt Victor Horta, se vedle statických obrázků nacházejí rovněž dynamické záběry z domácího i zahraničního prostředí, vícejazyčná knihovna (včetně díla českých autorů), čítárna a restaurace. Mezi nejznámější ikony BCSC patří Šmoulové a Tintin, ale mezi více než 25 tisíci svazky si každý čtenář přijde na své.

Otevřeno je denně (kromě 25. prosince a 1. ledna) od 10 do 18 hodin. Vstupné pro návštěvníky od 12 do 26 let činí 7 €, dospělí zaplatí 10 €. Nedaleko BCSC se nachází vchod do metra, odkud lze za půl hodiny dojet k impozantnímu Atomiu a sousednímu areálu Mini Europe.

Autor článku by závěrem rád poděkoval Ing. Tošenovskému, jeho kanceláři a Mgr. Maníkovi, bez jejichž podpory by se letos do Bruselu nepodíval.