Víte o tom, že na ostrově Kuba existuje knihovna, která de facto patří pod správu Spojených států amerických? A není to ledajaká knihovna!

Nevztahují se na ni americké ani kubánské zákony, protože se nachází ve věznici na americké vojenské základně Guantánamo, která od roku 2002 zadržuje osoby podezřelé z nejbrutálnějších zločinů proti USA. Ačkoliv byl počet vězňů v důsledku mezinárodní kritiky proti porušování lidských práv snížen z několika stovek na necelých 50, přesto došlo od roku 2008 k nárůstu knižního fondu z 5000 publikací na sedminásobek.

Mezi nejžádanější tituly patří detektivní příběhy Agathy Christie, Brownův bestseller Šifra mistra Leonarda, dokonce i Harry Potter. Místní fond je bohatý nejen tematicky, ale též lingvisticky. Kromě angličtiny si lze přečíst knížky vydané v dalších světových jazycích, například v němčině, francouzštině, španělštině, ruštině nebo arabštině.

A kterého autora byste zde hledali marně? Překvapivě Stephena Kinga, jehož thriller To vstoupí příští týden do českých kin.