Evropské knihovny – část II. (Švédsko)

Před dvěma měsíci byla v rámci cyklu zahraničních reportáží představena knihovna v ukrajinském Užhorodu. Dnešní článek bude věnován knihovně ve Švédsku, konkrétně v jihošvédském regionu Skálie.

Malmö je třetí největší město Švédského království. Kodaň se odtud nachází přibližně 30 kilometrů, proto nepřekvapí, že celá oblast patřila až do 17. století Dánsku. Obě města spojuje od roku 2000 Öresundský most. Vzdálenost z Opavy činí vzdušnou čarou zhruba 710 kilometrů.

Počátky Městské knihovny Malmö sahají do roku 1905. Instituce se skládá ze tří staveb: Staré budovy, nové budovy a charakteristického cylindru, jenž oba domy spojuje. Knihovna aktuálně vlastní přibližně pět set tisíc knihovních jednotek. Vzhledem ke skutečnosti, že se v dánských veřejných knihovnách neplatí registrační poplatek, se roční počet návštěvníků blíží jednomu milionu. Automatizovaný knihovní systém se nazývá Sierra.

Městu dominuje 190 metrů vysoký mrakodrap Turning Torso, přičemž jde o nejvyšší budovou v celé Skandinávii. Mezi další památky patří hrad Malmöhus, v jehož blízkosti se nacházejí např. námořní muzeum, muzeum přírody či akvárium s nočním pavilonem. Typickým a snadno dostupným pokrmem je falafel (smažené kuličky z cizrny nebo bobů), což souvisí s faktem, že třetinu Malmö tvoří imigranti.

Za dva měsíce bude představena knihovna na Slovensku. Web Knihovník děkuje Kanceláři liberálně demokratického rozvoje za kofinancování projektu Evropské knihovny.