Evropské knihovny – část I. (Ukrajina)

Dnes začíná nový cyklus zahraničních reportáží, jehož účelem bude prezentace vybraných evropských knihoven očima českého knihovníka. Většina zvolených zemí je součástí Evropské unie, nicméně pro první část projektu bylo vybráno město nacházející se jen čtyři kilometry za hranicemi Schengenského prostoru.

Užhorod je hlavní centrum Zakarpatské oblasti, přičemž ukrajinská oblast je ekvivalentem českého kraje. Tento region patřil v letech 1919 až 1938 Československu, tehdy pod názvem Podkarpatská Rus. Vzdálenost z Opavy činí vzdušnou čarou přibližně 350 kilometrů, ale na rozdíl od Ruska na Ukrajinu již není zapotřebí vízum, pouze pas.

Zakarpatská oblastní univerzální vědecká knihovna byla založena roku 1945. Jejích služeb využívá přibližně 20 tisíc obyvatel, což představuje zhruba 18 % populace. Roční poplatek za registraci činí 20 ukrajinských hřiven, tedy necelých 20 českých korun. Fond knihovny tvoří bezmála půl milionu knihovních jednotek v osmnácti světových jazycích. Instituce používá automatizovaný knihovní systém Irbis.

V Užhorodu se nachází celá řada turistických atrakcí, např. Užhorodský hrad, skanzen lidové architektury, modro-zlatý Chrám Krista Spasitele, nejdelší lipová alej v Evropě nebo česká čtvrť s bustou a mostem T. G. Masaryka. Pro gurmánský zážitek je vhodné navštívit nějakou hospůdku na ulici Korzo, např. podnik Vertep.

Za dva měsíce bude představena knihovna ve Švédsku. Web Knihovník děkuje Kanceláři liberálně demokratického rozvoje za kofinancování projektu Evropské knihovny.