Česká knihovna pomáhá lidem bez domova

Roku 2012 se tým ostravských dobrovolníků rozhodl založit charitativní akci Noc venku. Inspirovali se úspěšným projektem Sleep out, který má ve Velké Británii dlouholetou tradici. Účelem je shromáždit dostatek jídla pro bezdomovce a sociálně slabé, vyvolat diskusi o bezdomovectví a vyvrátit zažité předsudky. 22. listopadu 2018 se uskutečnil již 7. ročník, a to v 16 českých městech včetně Dvora Králové nad Labem.

Právě zde se knihovníci rozhodli uspořádat pro své návštěvníky speciální akci. V případě, že se zapomnětlivým čtenářům nepodařilo vrátit nějakou knihu včas, bylo v říjnu a listopadu možné vykoupit se i jinak než zaplacením finanční pokuty. Konkrétně stačilo přinést do Městské knihovny Slavoj trvanlivé potraviny, například polévky, těstoviny nebo konzervy, následně byl dluh považován za uhrazený. Za nejvíce kuriózní pokrm lze označit desetikilovou sklenici s utopenci. Nebylo výjimkou, že potraviny přinášeli do knihovny i uživatelé, kteří neměli vůči instituci žádné závazky, ale chtěli se do benefiční akce zapojit.

Podmínkou pro účast v projektu Noc venku není zaplacení vstupného, nýbrž věnování trvanlivých potravin v hodnotě alespoň 50 Kč. Ve Dvoře Králové se letos do akce zapojilo přibližně 400 občanů. 86 z nich se následně rozhodlo přenocovat v noci venku. Celkem se v tomto městě podařilo nasbírat zhruba dva a půl tisíce potravin, které dohromady vážily úctyhodných 114 kilogramů.